Zásady bezpečnosti při zacházení s bateriemi

Ve světle některých hororových článků v médiích popisujících výbuchy elektronických cigaret si myslíme, že je potřeba promluvit o tom jak zacházet a jak nezacházet s bateriemi pro elektronické cigarety. Heslo "bezpečnost především" platí i pro nás vapery, trocha teorie tedy jistě neuškodí. Není se čeho obávat, k explozím baterií dochází extrémně vzácně, zhruba jedna exploze na deset miliónů baterií a další dobrou zprávou je, že se dá explozím ze 100% vyhnout. 

Baterie pro elektronické cigarety

baterie-elektronicka-cigareta

Baterie pro elektronické cigarety se ničím neliší od baterií, které používáte každý den ve svém mobilním telefonu, notebooku nebo tabletu. Baterie pro elektronické cigarety jsou na trhu ve všech možných tvarech a velikostech. Naprostá většina z nich je tzv. Lithium-iontová (zkráceně Li-Ion) baterie, která disponuje vysokým napětím. Stejně jako u jakéhokoliv jiného elektronického zařízení i u elektronických cigaret hrozí riziko exploze. Nicméně je tu jeden rozdíl, baterie pro mobilní telefony používají vždy baterie vyrobené na míru pro jednotlivé typy přístrojů. Oproti tomu mnoho baterií pro elektronické cigarety nejsou výrobcem schváleny. Vapeři si rádi vybírají baterie a upravují svá zařízení tak aby produkovala co nejvíce dýmu. To sebou samozřejmě nese i rizika. Exploze mohou být důsledkem nesprávného používání, nákupu levných baterií a nebo nekvalitních elektronických cigaret.

ANO

elektronicke-koureni-ano

 • Kupujte pouze kvalitní elektronické cigarety - kvalitní elektronická cigareta je dobrou investicí jelikož výrazně snižuje riziko exploze, které jsou běžné u málo kvalitních produktů.

 • Zvolte správnou baterii - pokud jste zakoupili elektronickou cigaretu, která nemá vestavěnou baterii, tak se poohlédněte po kvalitní baterii od důvěryhodného prodejce. 

 • Zakupte kvalitní nabíječku - K explozím může docházet i kvůli přenabití nebo vybití baterie. Chytrá nabíječka 18650 Vám nabídne více bezpečnostních prvků než klasická nabíječka.

 • Používejte cestovní pouzdra pro baterie - Je důležitá vždy uzavírat náhradní baterie do pouzder a nenosit je volně v tašce či po kapsách. Pokud se baterie dostane do kontaktu s kovovým předmětem jako například s klíči či mincemi, tak může dojít ke zkratu a následně k explozi.

 • Používejte a skladujte své baterie při správné teplotě - Kolísající teploty, buď extrémně teplé nebo extrémně chladné, mohou poškodit baterii. Baterie jsou v bezpečí mezi 10-45 stupni Celsia.

 • Používejte správný kabel k nabíjení - Používání jiného nabíjecího kabelu než toho, který byl dodán v balení Vaší elektronické cigarety může způsobit problémy, jelikož jiný kabel může používat jiné napětí a může způsobit přehřátí.

NE

elektronicke-koureni-ne

 • Nikdy nepoužívejte poškozené baterie - Používání poškozených baterií nemůže nikde dopadnout dobře. Nepoužívejte baterii pokud si všimnete, že něco není v pořádku - obal baterie je poškozen nebo se baterie nenabíjí.

 • Nenabíjejte baterii bez dozoru - Dalším bezpečnostním rizikem je nabíjení baterie bez dozoru. Většina kvalitních modů má funkci zastavení nabíjení, když je baterie plně nabitá, nicméně i tato funkce může selhat. Aby nedošlo k přenabití, tak své zařízení kontrolujte pravidelně během nabíjení a nikdy nenabíjte v noci během spánku.

 • Nepřekračujte sílu proudu baterie - porozumnění Ohmovu zákonu je důležitým aspektem bezpečnosti při nakládání s bateriemi. 

 • Nenabíjejte ani neskladujte zařízení na hořlavých materiále - nikdy nenechávejte mod na polštáři nebo jiném hořlavém materiálu. Důležité je také nevystavovat zařízení po delší dobu přímému slunečnímu záření, například na palubní desce v horkých letních dnech.

 • Nekombinujte baterie nebo nabíječky - i když mnoho baterií a bateriových nabíječek vypadá téměř stejně, nikdy by jste je neměli kombinovat jelikož napětí se může lišit, což může vést k poškození baterie. 

 • Nikdy baterii zcela nevybíjejte - Následkem úplného vybití může být poškození nebo oslabení baterie.

 

 

Používáme ověření věku Adulto