Jak vybrat elektronickou cigaretu?

Vybrat správnou elektronickou cigaretu může být stejně komplikované pro začátečníky i zkušené uživatele. Na trhu je široká paleta produktů k výběru. Od jednoduchých zařízení pro začátečníky, až po pokročilé produkty pro zkušené uživatele. Jak si tedy vybrat elektronickou cigaretu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám?

Jakou elektronickou cigaretu tedy vybrat?

Při výběru elektronické cigarety, je důležité se zaměřit na základní faktory. Mezi ně patří způsob potahování, kapacita baterie, typ baterie a v neposlední řadě design cigarety a náplň. Cena elektronických cigaret se odvíjí od těchto jmenovaných faktorů.

Je důležité si v první řadě určit, co pro vás bude při používání elektronické cigarety zásadní a čemu chcete při výběru věnovat pozornost.

Způsob potahování cigarety

Na trhu existují dva způsoby potahování elektronických cigaret: 

Termín „mouth to lung“ označuje tradiční způsob kouření, jaký známe od klasických cigaret. V překladu se jedná o potah pusa–plíce nebo také šlukování.

Uživatel nejprve nasaje páru do úst a poté ji vdechne do plic. Elektronické cigarety navržené pro tento typ potahu vytvářejí množství páry srovnatelné s kouřem z běžných cigaret. Pokud byste příliš silně potahovali za účelem zvýšení množství páry, zřejmě by došlo k poškození e-cigarety. Někteří lidé navíc v tomto případě trpí tlakem v oblasti hlavy. 

E-cigarety s tímto způsobem vdechování imitují klasické kouření, princip vdechování kouře je totiž velmi podobný. Tento způsob potahování je proto vhodný pro kuřáky, kteří přechází z normálních cigaret. 

DL potahování je speciálně navrženo pro přímý potah kouře do plic, což je podobné běžnému dýchání. Tato zařízení jsou vybavena větším vzduchovým tokem a širšími ventilačními otvory, které umožňují rychlejší a bohatší proudění vzduchu. Používají také sub-ohm cívky s nízkým odporem (méně než 1 ohm) vyžadující vyšší výkon zařízení. Tento výkon umožňuje efektivnější vaporizaci e-liquidu a větší produkci páry. Vzhledem k objemnější produkci páry uživatelé často preferují e-liquidy s nižším obsahem nikotinu, aby nedocházelo k příliš silnému nikotinovému účinku.

Některé elektronické cigarety umožňují kombinaci potahování a využívají jak MTL, tak DL potah.

Jakou kapacitu baterie zvolit?

Každá e-cigareta získává svou energii z baterie, která je měřena v miliampérhodinách (mAh).

Kapacitu baterie je důležité zvolit podle toho, jak velkým uživatelem cigaret jste. Pokud jste silným kuřákem a budete vapovat často během dne, je pro vás vhodnější zařízení s větší kapacitou. Kapacita e-cigarety vydrží déle mezi nabitími. Vyšší výkon ale také znamená rychlejší spotřebu liquidu. Zařízení s větší kapacitou navíc obvykle bývají fyzicky větší. 

V případě, že často cestujete nebo jste mimo domov, je pro vás vhodnější opět zařízení s vyšší kapacitou baterie. Vyhnete se tak problémům s nedostatkem nabíjecích zdrojů. Nevýhodou baterií s větší kapacitou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Pokud ale hledáte kompaktnější a snadno přenosný produkt, zaměřte se na zařízení s menší kapacitou. Bude to sice znamenat častější nabíjení, ale pokud jste zvyklí si nabíjet mobilní telefon jednou denně, můžete tuto aktivitu spojit s nabíjením elektronické cigarety.

Výběr kapacity baterie se zároveň pojí s důležitým faktorem. A to je fakt, jak velkým uživatelem cigaret se cítíte být. Pokud se považujete za příležitostného kuřáka, který kouří opravdu minimálně cigaret, hravě si vystačíte s bateriemi do 280 mAh. Příležitostný kuřák vykouří 3–4 cigarety denně.

Průměrným uživatelům cigaret bychom doporučili kapacitu baterie 650 mAh. Maximálně pak 1000–1100 mAh. Baterie vydrží celý den a nebudete se muset zdržovat nabíjením. V tomto případě se jedná o 15 vykouřených cigaret denně. 

Pro uživatele, kteří v průměru vykouří 30 cigaret denně jsou určeny baterie s kapacitou 1100 mAh či 1300 mAh. V případě nedostatečné kapacity baterie máte na výběr silnější produkty, takzvané gripy, které dosahují kapacity 2000–3400 mAh až 5000 mAh.

Typ baterie

V rámci elektronických cigaret rozlišujeme dva druhy typů baterie:

  • nabíjecí – nejrozšířenější typ, oblíbený pro svou dlouhodobou trvanlivost a snadné použití. Výrobci ovšem uvádí životnost cca 300 nabití,
  • jednorázové – baterie vyrobené pouze na jedno použití.

Pokud hledáte opravdu vymazlenou elektronickou cigaretu, zaměřte se na dodatečné funkce, jako například displej či LED indikátor. Budete tak v obraze, jak dlouho vám cigareta ještě vydrží do dalšího nabití. Pokud máte v plánu zvolit kombinaci potahování MTL a DL, doporučujeme zvolit cigaretu s možností přepínání mezi těmito způsoby.

Baterie volíme také podle toho, zda je manuální či automatická:

  • manuální – v tomto případě musíte cigaretu ručně zapnout pomocí tlačítka, které je umístěno na produktu,
  • automatické – stačí pouze potáhnout a cigareta se aktivuje.

Jak vybrat ecigaretu

Individuální parametry elektronické cigarety

Každý má možnost si přizpůsobit elektronickou cigaretu individuálním potřebám. Od zmíněného způsobu potahu, designu, délku či průměru cigarety až po finální výběr liquidu.

I přesto, že design je čistě ve vašich rukách, pro pohodlné držení v ruce a následnou manipulaci doporučujeme dobře zvážit velikost a tvar elektronické cigarety. Na trhu jsou dostupné e-cigarety v různých barevných variantách. Vyberte si takový design, který vám přijde vizuálně nejpřitažlivější.

Rozhodněte se, zda preferujete jednoduchou klasiku nebo složitější zařízení s pokročilými funkcemi. Volba značky je také zásadní. Poohlédněte se po takové, která má dobrou reputaci.

Vyberte si z typů elektronických cigaret

Vyberte si elektronické cigarety podle značek

Používáme ověření věku Adulto