Jak namíchat liquid?

Výběr správného e-liquidu zásadně ovlivňuje vaše zážitky z vapování. Díky možnosti namíchat si vlastní liquid si snadno vytvoříte svou vlastní příchuť s požadovanou intenzitou a silou dýmu. Namíchání je snadné a hotovo budete mít za chvíli. Na trhu koupíte i elektronické cigarety s již namíchanými příchutěmi.

Co je to vlastně e-liquid?

E-liquid je známý také jako vape juice nebo e-juice. Jedná se o kapalinu používanou do elektronických cigaret a vaporizérů. Tato náplň se skládá ze čtyř hlavních složek: propylenglykol (PG), rostlinný glycerin (VG), nikotin a příchutě. Seženete ale i náplň bez nikotinu.

Propylenglykol a rostlinný glycerin slouží jako základní nosiče, které umožňují distribuci chuti a také produkci páry. Na trhu naleznete mnoho příchutí do e-cigaret, od ovocných po tabákové. E-liquidy mají různé poměry PG a VG, a to ovlivňuje jak množství produkované páry, tak intenzitu chuti. 

Je důležité si vybírat e-liquidy od renomovaných výrobců, abyste minimalizovali riziko zdravotních problémů spojených s nekvalitními nebo škodlivými složkami.

Proč si namíchat vlastní e-liquid?

Celkový trh s e-liquidy se velmi rychle rozšiřuje a nabízí nové možnosti. Jedním z hlavních důvodu pro namíchání vlastního liquidu je cenová dostupnost. Pro začátek sice potřebujete zakoupit několik komponent, které následně smícháte a proměníte ve vlastní liquid, z dlouhodobého hlediska se to ale vyplatí.

Aktivní uživatelé elektronických cigaret po nějaké době  navíc  narazí na omezenou nabídku již namíchaných liquidů. Tento problém lze vyřešit právě mícháním svého vlastního liquidu.

Pokud s vapováním a příchutěmi začínáte, je vhodné nejprve poznat vaši elektronickou cigaretu a také vaše chutě. Vyzkoušejte, co vám chutná, experimentujte a poté se vrhněte na míchání svého liquidu.

Co je vhodnější: Shake&Vape nebo zrání?

Před mícháním si ujasněte, zda budete chtít  liquid ihned vapovat či nikoliv. Pokud preferujete první variantu, bude pro vás vhodnější Shake&Vape. Jak už anglický název napovídá, stačí ho protřepat, dolít a vychutnat si požitek. Jedná se o koncentrát, ke kterému lze dle potřeby přidat nikotinový booster.

U většiny liquidů budete ale muset počkat, než projdou procesem zrání. Toto zrání umožňuje plně spojit směs a rozvinout chuť. Stejně jako víno nebo lihoviny, které jsou chutnější postupem času, i e-liquid takto vyzraje. Aromata potřebují čas, aby se plně projevila a měla bohatší a vyváženější chuť.

Některé čerstvě smíchané e-liquidy mají ostrou nebo chemickou chuť, což je pro uživatele nepříjemné. Zráním se tyto nežádoucí hodnoty rozloží a zmírní.

Dochází také k lepšímu spojení propylenglykolu, rostlinného glycerinu, nikotinu a aromatizérů. To umožňuje vytvoření stejnorodého a stabilního e-liquidu. Je obvyklé, že e-liquid mění barvu během zrání. To je způsobeno chemickými reakcemi mezi složkami a je to známka úspěšného zrání.

Proces zrání trvá od pár dnů do několika týdnů, v závislosti na konkrétních chutích a osobních preferencích. Je důležité během procesu zrání občas zatřást lahvičkou a nechat ji dýchat pomocí otevření víčka. Uniknou tak přebytečné plyny, vzduch pronikne do směsi a pomůže k dalšímu rozvoji chuti. Lahvičku nechte na tmavém místě při pokojové teplotě.

Co k namíchání potřebuju?

Není tak zásadní, co k namíchání potřebujete, ale spíše v jakém poměru. Nicméně pro následující kroky potřebujete tyto věci:

  • báze – PG a VG,
  • booster – pokud budete potřebovat větší množství nikotinu,
  • příchuť,
  • lahvička,
  • odměrka/kapátko,
  • rukavice.

Báze je základní složkou e-liquidů používaných v elektronických cigaretách. Je to kapalina bez zápachu, která tvoří většinu obsahu každého e-liquidu a slouží jako nosič pro nikotin a aromata. Booster je vysoce koncentrovaný nikotinový roztok, který se přidává do základní beznikotinové báze pro zvýšení celkového obsahu nikotinu ve směsi.

Jak tedy míchat liquid s nikotinem?

Neexistuje univerzální návod na ředění liquidu. Každá příchuť je jinak koncentrovaná a existuje pouze doporučené množství k namíchání, které výrobce uvádí u jednotlivých produktů. Rozhodující jsou ovšem vaše preference. Pokud se vám chuť bude zdát mdlá, přidejte větší množství příchutě a naopak.

VG vs. PG

Vliv na příchuť má také množství použitého VG. S vyšší dávkou se zjemňuje chuť, ale zvyšuje se hustota dýmu. Pokud použijete naopak větší podíl PG, chuť se zintenzivní a bude sladší. Pokud tedy zvolíte poměr 50/50, chuť bude ideální a hustota páry menší. Hustější páry docílíte, když namícháte liquid v poměru 70/30. Chuť v tomto případě bude stále uspokojující. Ještě hutnější pára vám vznikne smícháním VG a PG v poměru 80/20 a pokud si chcete dopřát silnou chuť bez dýmu, doporučujeme zvolit 70% podíl PG v liquidu.

Čím vyšší je poměr VG, tím je báze hustší, zatímco vyšší podíl PG způsobuje řidší konzistenci. Volba hustoty liquidu závisí na používaném zařízení a jeho odporu. Pro MTL vaping se doporučují řidší e-liquidy s vyšším podílem PG, zatímco pro DL vaping jsou vhodnější hustší e-liquidy s vyšším podílem VG. Nižší odpor hlavy vyžaduje hustší liquid, zatímco vyšší odpor vyžaduje tekutější bázi.

Jaký poměr příchutě a báze použít?

Uvedené doporučené hodnoty k namíchání jsou obvykle znázorněny v procentech. Část případné příchutě se totiž přidává k celkovému množství namíchaného e-liquidu.

Začátečníkům doporučujeme použít předem připravené nikotinové báze s obsahem 3 mg, 6 mg nebo 12 mg nikotinu. Je vhodné přidávat příchuť do báze postupně podle doporučeného procenta a testovat výslednou chuť. Pro pokročilejší uživatele jsou k dispozici nikotinové boostery, které umožňují připravit větší množství báze s požadovaným obsahem nikotinu.

Pokud máte lahvičku o 100 ml a doporučené dávkování je 10 %, nalijte do nádobky 90 ml báze a 10 ml příchutě. Vše řádně promíchejte. Při míchání si pomozte třeba injekční stříkačkou, na které uvidíte přesné množství mililitrů. Chcete-li množství odměřit podle kapek, použijte kapátko či odměrku.

Nicméně pokud zkoušíte novou příchuť, doporučujeme namíchat pouze 10 ml báze, abyste si vyzkoušeli, zda vám daná příchuť vyhovuje, aniž byste na začátku namíchali příliš velké množství. Poté použijete injekční stříkačku k přesnému odměření potřebného množství příchutě. Na 10 ml báze, přidejte 1 ml příchutě.

Vyberte si náplně do cigaret e-liquid podle značek

Vyberte si náplně do cigaret e-liquid podle parametrů

Používáme ověření věku Adulto